Home staging, czy wizaż nieruchomości ?

HOME STAGING, CZY WIZAŻ NIERUCHOMOŚCI

Rolę home stagingu docenisz, jeżeli przestaniesz używać wyrazu „home staging” , a zaczniesz używać terminu „ wizaż nieruchomości”. Wizaż, czyli poprawa, ale nie tylko :)

Czym zatem nie jest wizaż nieruchomości / home staging ?

Wizaż / home staging na pewno nie jest tym samym co architektura wnętrz. Architekt wnętrz ograniczony jest głównie zasobnością portfela swojego klienta oraz jego gustem. A ponieważ nie zawsze zasobny portfel i dobry gust idą w parze, to architekt ma ręce pełne roboty.  Nie mniej jednak założeniem pracy architekta wnętrz, jest zaspokojenie potrzeb zamawiającego za pieniądze na jakie klient może sobie pozwolić . A to czy w wyniku wykonanych prac wartość nieruchomości spadnie lub zmaleje w tym wypadku jest bez znaczenia.

A czym zatem jest wizaż nieruchomości ?

Wizażysta – w odróżnieniu od architekta- ma za zadanie, tak przearanżować nieruchomość, aby spodobała się ona jak największej liczbie potencjalnych klientów. Kolejnym ograniczeniem wizażysty są finanse, ale niestety inaczej rozumiane niż w przypadku architekta wnętrz.  W przypadku wizażu nieruchomości jego finansową barierą nie jest portfel zleceniodawcy , ale wartość korzyści z szybszej lub droższej sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Wniosek jest , więc taki, że wizaż przeprowadzony musi być tani. I podczas, gdy architekt wnętrz może przestawiać ściany, wymieniać podłogi, przeprowadzać całkowite remonty łazienek  i pokoi, to wizażyście pozostaje np. mycie, malowanie, odkurzanie, przestawienie mebli, wprowadzanie i usuwanie dodatków i tym podobne działania.

Głównym zadaniem home stagera jest zatem, przeprowadzanie zmian z tego co już jest. A jeżeli chcemy bardziej podkręcić charakter nieruchomości, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić ciekawą dekoracje lub mebel, którą w zależności od decyzji możemy w mieszkaniu zostawić ( czyli wliczyć w koszty sprzedaży mieszkania) lub zabrać.

Nie polecam zabierania dekoracji w przypadku mieszkań wynajmowanych. Klienci wolą zastać nieruchomość taką jaką faktycznie zarezerwowali. A jeżeli mają państwo obawy, że mogą je zniszczyć, koniecznie trzeba zaznaczać, że za zniszczone lub skradzione mienie będzie kara finansowa. To chyba zawsze działa najlepiej.

ARCHITEKT WNĘTRZ

Reklamy