PERSPEKTYWA

aktualności

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię symetrię na zdjęciach. Lubię jak wszystko mi „gra” . Lubię harmonię i ład. Jeżeli dostaję tylko zlecenie na sesję zdjęciową, to oczywiście zawsze staram się coś zasugerować zleceniodawcy, rzadko kiedy totalnie wszystko zmieniam, bo nie do zmian dostałam zlecenie. Ale sprawa ma się inaczej w przypadku home stagingu, który od samego początku do końca wymyślam sama. Ale dziś nie o tym. Tylko o perspektywie właśnie. Czym jest perspektywa w fotografii.najprościej rzecz ujmując jest to kąt patrzenia ( lub trzymania aparatu) względem fotografowanego obiektu. Wyróżniamy 4 perspektywy : linearną, żabia,z lotu ptaka ( lub flat lay-popularna perspektywa na instagramie), z psa.

W fotografii wnętrz ja najczęściej posługuję się perspektywą linearną. Zresztą jest to najbardziej rozpowszechniona i popularna perspektywa. Przez to , że jest popularna, jest dość nudna. Ale chwila, chwila… z linearnej nie zrezygnuję na pewno :) Dlaczego ? Jak wspomniałam na początku lubię harmonię, a to daje mi ta perspektywa. Natomiast nie raz spotkałam się z zarzutem, żeby sfotografować wnętrze z lotu ptaka właśnie. Wnętrzem, które możemy fotografować w ten sposób jest np. ciasna i mała łazienka ( bierzemy krzesło lub drabinę i wspinamy się na wyżyny naszych możliwości fotograficznych :) – żartuję,  ale perspektywa z lotu ptaka nie jest akurat skomplikowana, po prostu wszystko musi nam się zmieścić w kadrze. Nie starajcie się nawet pokazać wszystkiego na raz. Jeżeli macie wąski kąt obiektywu tzw. długą ogniskową, całkiem dobrze będzie wyglądało zdjęcia np. z uciętym WC umywalką lub pralką, która zazwyczaj jest po bokach kadru. W centralnym punkcie zapewne będzie wanna lub prysznic np.

1-9 fot: malwina nogaj

Raz zrobiłam zdjęcie z lotu ptaka i to tylko na prośbę zleceniodawcy. Mnie osobiście ta perspektywa się nie podoba w przypadku pomieszczeń takich jak np. duża i długa kuchnia:

1-30foto : malwina nogaj

A WY JAKĄ PERSPEKTYWĘ PREFERUJECIE ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s