MOJE TECHNIKI WYKONYWANIA ZDJĘĆ WNĘTRZOM # 2.naświetlania

Kolejną techniką jaką w zasadzie stosuję od czasu do czasu jest technika długiego naświetlania. Ale co to znaczy długiego ? Wiadomo, jak za długiego to zdjęcie będzie prześwietlone, jak nie dość długiego to niedoświetlone.

Po 1 bardzo ważne jest jaką przysłonę zastosujecie do zrobienia tego jednego zdjęcia, bo jak wiecie im przysłona większa tj. np. f / 1.8 lub jak w przypadku mojego pentaxa kr f/2.8, i długim czasie naświetlania zdjęcie będzie bardzo, ale to bardzo prześwietlone. Długie naświetlanie ma sens przy małych otworach przysłony tzn. wysokich wartościach np. f/11, ponieważ wtedy nasze zdjęcia będą i dobrze naświetlone i będą miały ładniejszą  głębię ostrości.

Musicie też uważać, ponieważ przy źle dobranych parametrach również wasze okna będą przepalone.

Tak jak w przypadku bracketingu, konieczne jest stosowanie statywy, bez którego żadne zdjęcie z ustawionym długim czasem naświetlania Wam nie wyjdzie.

Niewątpliwą zaletą długiego czasu naświetlania jest to, że w przypadku długiego pomieszczenia otrzymacie całe zdjęcie równo doświetlone.

Przykład zdjęcia z długim czasem naświetlania i małą przysłona ( na zdjęciu charakterystyczne gwiazdki na lampach podczas użycia małej przysłony f/11).

Jak widzicie ten kadr nie zawiera okna, nic się nie prześwietliło, więc zdjęcie uważam za udane :)

Zdjęcie pochodzi z Restauracji u Przyjaciół w Sopocie

restauracja-u-przyjaciol-w-sopocie-2