W internecie jest całe mnóstwo porad jak obrabiać zdjęcia. Dzisiaj Wam opiszę jak ja to robię.
Po wykonaniu zdjęć jedną z trzech technik jakie ostatnio Wam opisałam , a możecie jeszcze raz o nich przeczytać tutaj , tutaj oraz tutaj dokonuję koniecznej obróbki. Zawsze. Niezależnie jaką techniką je wykonam. Większość fotografów powie Wam ( jakby to była informacja wagi co najmniej państwowej) , że oni obrabiają zdjęcia z jpg. i efekty sa takie świetne ! Kłamstwo. Jeżeli chcecie mieć większą kontrolę nad obrabianymi zdjęciami, proponuję zapisywać je w rawach, nefach lub innym rozszerzeniu jakim oferuje Wasz aparat ( zależy od marki, mój Pentax zapisuje w dng.)
A zatem podstawą jest BALANS BIELI. To m.in. w nim tkwi tajemnica udanego zdjęcia. Jeżeli będziecie zapisywać zdjęcia w rawach, to nie musicie się niczego obawiać, ponieważ w programie graficznym możecie to poprawić, jeżeli w jgp. też ale efekt będzie gorszy i zdjęcie straci na jakości.
Czym charakteryzuje się nieodpowiedni balans na zdjęciu ? Najczęściej tym, że parametry nie są odpowiednio dobrane do panującego oświetlenia, zazwyczaj takie zdjęcia wychodzą żółte ( mogą być też niebieskie, zielone i różowe) . W takim przypadku, żeby poprawnie ustawić balans bieli, musicie wybrać pipetę w programie graficznym, wcześniej otwierając zdjęcia zapisane w raw ( ja pracuję na Lightroomie) i kliknąć na białe pole ( we wnętrzach ,może to być, ściana, sufit, porcelana itp. ). Poniższy filmik idealnie Wam to zobrazuje, dzięki niemu moje zdjęcia są znacznie lepsze :)
Następnie to już są podstawy :
- kadrowanie
- prostowanie walących się ścian ( występująca dystorsja)
- abberacja chromatyczna ( zabarwienia przy oknach)
- cienie
- światła
- przeźroczystość
- ostrość
- a czasem wiele więcej :)