Ogród w pojemnikach

aktualności

Myślę, że wiosna zaczęła się na dobre. Ci co uwielbiają ogrody i ogródki ( tak jak ja) , na pewno już dawno rozpoczęli prace na swoich mniejszych i większych plantacjach. W tym roku postanowiłam, że „wiosny w ogrodzie” nie prześpię i konsekwentnie tego postanowienia się trzymam. Przygodę z uprawianiem kwiatów , warzyw i ziół dopiero zaczynam, ale w tym roku skupiam się tylko na kwiatach, a w przyszłym roku na wiosnę będę zakładała warzywniak. Dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć w jak niestandardowy, ciekawy i wygodny sposób możecie zacząć uprawę warzyw, a ja ten sposób mam zamiar sama wykorzystać w przyszłym roku.

PODWYŻSZONE GRZĄDKI, bo dzisiaj będę je zachwalała ( większość wiedzy pochodzi z książki Ogród w pojemnikach, Folko Kullmann ). Idea uprawiania roślin na podwyższonych grządkach nie jest nowa. Już w średniowieczu grządki zakładano na kopcach, ponieważ stwierdzono, że wiele roślin rozwija się lepiej na lekko nachylonej powierzchni. Wówczas promienie słoneczne wiosna trafiają na ziemię pod większym kontem i szybciej się nagrzewają.

Zalety podwyższonych grządek

Podwyższone grządki są idealne dla chcących w ogrodzie albo na tarasie uprawiać warzywa, a nie marnować czas na pielenie chwastów, zwalczanie ślimaków, ulepszanie gleby oraz płodozmian i uprawę mieszaną, jak w tradycyjnym ogrodzie. Podwyższona grządka jest jak mała intensywna uprawa. Z tej samej powierzchni można zbierać więcej plonów i częściej niż z tradycyjnego ogródka warzywnego. Podwyższona grządkę można ustawić bezpośrednio przy tarasie, by zawsze mieć pod ręką świeże zioła, a nie biegać w deszczu po ogrodzie.

Aranżacja ogrodu

Za pomocą podwyższonych grządek można ogród podzielić na obszary użytkowe, podeprzeć niewielkie zbocze, kompostować organiczne odpady, nie psując widoku i sadzić rośliny, które w słabej glebie nie chciałyby rosnąć.

Uprawianie grządek  sięgających do biodra ma wiele zalet, nie tylko tę, że przy pielęgnacji nie trzeba się schylać. Podwyższone grządki są znakomite, jeśli chce się zrezygnować z uciążliwego przekopywania, rzadziej spulchniać i pielić.

Na podwyższonej grządce rośliny mają dokładnie taką ziemię jakiej potrzebują, co przyczynia się do tego, że zbiory są zdecydowanie obfitsze niż w zwykłym ogrodzie warzywnym.

Różnorodność materiału

Drewno, plecionki, naturalny kamień, blacha, metal, tworzywa sztuczne: właściwie nie ma takiego materiału z którego nie da się zrobić podwyższonej grządki.

Drewno, kamienie lub cegły są stosowane najczęściej. Pamiętajcie, że ogród to całość. Połączeniu zbyt wielu różnych materiałów wprowadza chaos i jest mało atrakcyjny.

Kamień, cegła, płyty, beton, podwyższona grządka obmurowana naturalnymi kamieniami, cegłami, w tym klinkierem, jest zachwycająca, a jeśli użyje się tego samego materiału, co do pokrycia tarasu lub ścieżek , ogród nabiera harmonijnego, spójnego wyglądu.

Metal jest wyjątkowo stylowy. Powierzchnia może być ocynkowana, z surową, rdzawa patyną jak niskostopowa stal corten ( ECS w Gdańsku zbudowany jest ze stali corten), bądź pomalowana.

Tworzywa sztuczne. Obramowania z grządek z tworzywa sztucznego są najczęściej dość tanie i łatwe w montażu.

Tym postem chciałabym Was zachęcić do dalszych i własnych poszukiwań. Temat podwyższonych grządek obecnie jest bardzo modni i aktualny, sądzę więc , że znajdziecie wiele ciekawych artykułów, książek i osób, którzy mogliby się podzielić z wami swoją wiedzą. zachęcam do własnych eksperymentów i poszukiwań. ja również czekam na wasze propozycje, jak i z czego można zbudować podwyższona grządkę :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s