JAK TO JEST ZROBIONE ?

Dziś pokażę Wam kilka zdjęć zrobionych lampą błyskową. Niewątpliwą jej zaletą jest to, że pięknie potrafi rozjaśnić zdjęcie, kolory są soczyste, nasycone, nie powoduje przepaleń w oknach, dzięki temu widać to co jest za okiem ( jeśli jest ładny, to warto go pokazać).

Lampy błyskowe mają tryb manualny , a niektóre nawet tryb TTL ( niedługo wyjaśnię czym jest TTL i pokażę przykłady zdjęć zrobionych w tym trybie).

IMGP7922IMGP7923

Poniższe zdjęcia robione były w trybie manualnym, a to znaczy, że sama ustawiłam moc błysku. Dla wnętrz, w których królują białe ściany, białe meble i kolorowe dodatki, lubię podkręcić moc błysku lampy, wtedy jak widzicie kolory są bardzo soczyste.

1 (6)

plk Dabka (11)1 (28)1 (23)1 (13)1 (4)Gdańsk Pilotów (30)Gdańsk Pilotów (56)

Zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej nie wymagają zaawansowanej obróbki i to jest ogromny plus. Zazwyczaj  wystarczy rozjaśnić cienie ( ponieważ lampa nie zawsze równomiernie wszystko doświetli) , wyostrzenie i podkręcić vibrance. Koniecznie trzeba je wyprostować, czasem wykadrować, poprawić dystorsję, czyli beczkę jaka robi się na bokach zdjęcia.

IMGP7920

Ta kuchnia, którą widzicie powyżej była bardzo ciemna, użycie lampy zdecydowanie pomogło.

Zanim kupicie lampę błyskową, uzbrójcie się w cierpliwość, bo mam dla Was inne metody robienia zdjęć. Z czasem tak jak ja będziecie wiedzieć, które wnętrz zrobić z lampą, a które bez.

W następnym poście, zdjęcie zrobione…bez lampy błyskowej, czyli metoda bracketingu lub jak kto woli HDR :) 

Home staging i Fotografia Wnętrz Malwina Nogaj (18)

POWODZENIA !

ps. Zachęcam do zadawania pytań :))

 

Reklamy

5 komentarzy Dodaj własny

 1. Braketing to nie HDR. HDR można zrobić wykorzystując zdjęcia zrobione bracketingiem ale daleko temu do utożsamiania jednego i drugiego (wówczas równie prawdziwe było by stwierdzenie, że HDR to bracketing)!

  Polubienie

  1. MANO. pisze:

   Też tak długo uważałam, póki nie poszłam na szkolenie z fotografii. Każdy mówi coś innego :( Ale zapewne ma Pan rację .

   Polubienie

   1. Bracketing pochodzi jeszcze z czasów fotografii analogowej (czyli z czasów kiedy ne istniało nawet pojęcie HDR). Miały to te trochę lepsze aparaty (np. moja stara Minolta) i służyło temu aby w trudnych sytuacjach zdjęciowych mieć pewność poprawnie naświetlonej klatki filmu (nie zawsze to wynikało z pomiaru światłomierzem bo czasami zależało również od materiału światłoczułego na którym był obraz rejestrowany oraz od sposobu jego wywołania). Szczególnie istotne to było przy filmach odwracalnych bo miały one małą tolerancję na błędy.
    W czasach fotografii cyfrowej to że się robi kilka zdjęć różnie naświetlonych pozostało ale zaczęto to wykorzystywać do składania z nich obrazy o dużej rozpiętości tonalnej (HDR) wykorzystując to co na poszczególnych klatkach było właściwie naświetlone.
    Czasami na różnych szkoleniach dziwne treści przekazują albo stosują jakieś „skróty myślowe” które prowadzą później do takich nieporozumień.

    Polubienie

   2. MANO. pisze:

    Jak to dobrze, że są tacy ludzie jak Pan :0) dziękuję za wyjaśnienie :) Miłego dnia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s