CO WPŁYWA NA CENĘ ZA SESJĘ ?

aktualności

Gdynia ul. Zaruskiego 8 (28)Zapewne większość z Was przed podjęciem decyzji o wyborze fotografa wnętrz, zrobi rozeznanie na rynku. I bardzo dobrze ! Dziś postaram się krótko napisać dlaczego każdy fotograf wycenia sesję za ten sam metraż, za tę samą lokalizację inaczej.

Z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że wpływ na to może mieć :

  1. sprzęt
  2. doświadczenie
  3. renoma
  4. rozpoznawalność
  5. czas związany z dojazdem na sesję, czas spędzony na sesji, powrót do domu i klika godzin spędzonych na obróbce
  6. wszystko na raz

SPRZĘT

Tak, tak wbrew pozorom to ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ zupełnie inaczej będzie wyglądało zdjęcie z aparatu z matrycą aps-c , a inaczej z full frame, czyli z pełnej klatki – cena aparatów z tą matrycą też jest znacznie wyższa. Do tego dochodzą statywy, lampy i odpowiednie obiektywy zastosowane pod konkretny model, a obiektyw jest sprawą naprawdę bardzo ważną. Wiadomo, że fotograf robi zdjęcia sprzętem, który zazwyczaj jest drogi. A każdy chce, żeby inwestycja mu się zwróciła.

Ty, wybierając fotografa wnętrz też inwestujesz w dobre zdjęcia swojej nieruchomości, bo chcesz żeby Twoja inwestycja Ci się zwróciła.

DOŚWIADCZENIE

Ja od razu wyspecjalizowałam się w fotografowaniu wnętrz. Nigdy nie byłam fotografem od wszystkiego. Dlatego też wiedzę zdobywałam pod kątem fotografowania nieruchomości i wnętrz. Nie miałam zatem żadnej innej wiedzy, nawet technicznej, więc moje zdjęcia na samym początku były ( w porównaniu do moich dzisiejszych) kiepskie, słabe i mnie się nie podobały.  Dlatego za czas spędzony na zdobywaniu wiedzy, uczeniu się też musisz zapłacić. Wysoka cena budzi w ludziach frustrację, ponieważ za JAKOŚĆ się słono płaci. Fotografem nie zostaje się z dnia na dzień, ani po jednodniowym kursie.

Jeśli chodzi o mnie to o ile już mam wiedzę jak robić dobre zdjęcia, potrzebuję jeszcze wsparcia technicznego w postaci lepszego aparatu :) Ale to już wkrótce :p

RENOMA

 Renoma, to dobra opinia o kimś, która przychodzi z czasem. Miło zatem pracować z osobą, która ma dobrą opinię, na której można polegać i jest słowna.

ROZPOZNAWALNOŚĆ

Rozpoznawalność, przyrównałabym trochę do reklamy, bo im więcej gdzieś bywamy, robimy zdjęć, udzielamy się, tym jesteśmy bardziej wiarygodni i widoczni. To wymaga czasu, który poświęcamy by budować swoją markę i być właśnie wiarygodnym.

Nie napiszę Tobie który fotograf jest najlepszy, bo każdy szuka czegoś innego.

CZAS ZWIĄZANY Z DOJAZDEM NA SESJĘ, CZAS PODCZAS SESJI, POWRÓT DO DOMU I OBRÓBKA

Sesja zdjęciowa to PROJEKT. Proces ten czasem trwa krótko lub długo i może Wam się wydawać, że my TYLKO naciskamy spust migawki.

Dlatego jeśli fotograf zażąda min. 1200 zł za sesję to patrz punkt „6” :)

MAM NADZIEJĘ, ŻE ROZWIAŁAM WĄTPLIWOŚCI :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s