NIE IDZIE MI TA OBRÓBKA

aktualności

Przyznaję, że bardzo często otrzymuję takie wiadomości. Jedyną radą jaką mogę dać i którą sama stosowałam jest nauka na własnych błędach, wykonywanie niezliczonej ilości sesji, podpatrywanie jak pracują inni, oglądania zagranicznych filmów instruktażowych, przejścia przez kurs on -line, zakupionego ze strefy kursów ” Lightroom”. W czym tkwi głównie problem ? Zazwyczaj w tym, że zdjęcia są : żółte, niedoświetlone i w niektórych partiach mają cienie.

Krok po kroku jak zazwyczaj robię zdjęcia (jaką metodę zastosuję , decyduje klimat wnętrza) :

  1. stosuję metodę bracketingu , gdy robię zdjęcia pod okno ( metoda ta pozwala uniknąć przepalonych okien, widzimy to co jest za oknem)
  2. zdjęcia zrobione metodę bracketingu, składam z 2 lub 3 zdjęć ( z dwóch najjaśniejszych lub ze wszystkich trzech o różnej ekspozycji, czyli o rożnym stopniu naświetlenia, rożnym tzn. o ekspozycji -2, 0, +2 lub -3,0,+3). Nie każdy aparat ma funkcję bracketingu, być może ręcznie będziesz musiał/musiała ją ustawić.
  3. Gdy nie robię zdjęć pod okno, używam lampy błyskowej, która dotrze w najgłębsze zakamarki pomieszczenia. Kupując lampę pamiętaj, że są rożne moce, jak kupisz za słabą, błysk nie „doleci” zbyt daleko, a więc nadal będziesz mieć problemy z cieniami na zdjęciu. Pod tym linkiem dowiesz się co to jest liczba przewodnia, która ma wpływa na siłę błysku Twojej lampy błyskowej.
  4. Zaczynam obróbkę w proghramie Lightroom. Zaciagam do programu zdjęcia z aparatu. Jesli chce obrobić zdjęcia wykonane bracketingiem, zaznaczam ilośc zdjęć jaką chcę na siebie nałożyc np. 2 lub 3. Następnie zaznaczam Ctrl+h i składam zdjęcia. hdr_tut_15.56.33Złożone zdjęcia jeszcze muszę dopracować. W zależności od celu jaki chcemy osiągnąć, suwakami po prawej stronie programu dobieram odpowiednie parametry.Lightroom-HDR

Odsyłam do mojego wpisu o filmach instruktażowych które pomogły mi w nauce fotografii wnętrz. Poza tym :

  1. sami musicie się dużo uczyć i obserwować
  2. musicie robić wiele zdjęć, analizować je, porównywać
  3. być dociekliwym i szukać informacji w necie i książkach
  4. oglądać filmy instruktażowe

Ja czasami po nocach siedziałam, byle zdobyć wiedzę o fotografowaniu wnętrz, a jest to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Jeśli naprawdę chcecie dobrze wykonywać zdjęcia wnętrz powinniście sami dużo czasu spędzić na obróbce swoich prac, wykonywaniu zdjęć i nieustannie się rozwijać :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s