CZY WSZYSTKO JEST NA SPRZEDAŻ ?

aktualności, ARANŻACJE WNĘTRZ

My Polacy, bardzo chętnie przyjmujemy w swoim kraju zachodnie zwyczaje. Boże Narodzenie z karpiem, choinką i prezentami z Niemiec, Halloween, Walentynki  ze Stanów Zjednoczonych. Boże Narodzenie, a zaraz po nim Walentynki są najbardziej dochodowymi świętami, dlaczego zatem wśród większości osób w Polsce, zwyczaj przygotowania nieruchomości na sprzedaż lub wynajem ( home staging) nadal jest obcy ? Dlaczego jeszcze tak mało osób jest w stanie zrozumieć, że posprzątanie chaty, odpersonalizowanie ( czyli : pochowanie osobistych rzeczy codziennego użytku np. ręczników, szczoteczek, kosmetyków, żywności,  zdjęć z wakacji, z narodzin dziecka, medalików, medalionów, pucharów i pucharków, krzyży, wizerunków świętych) jest po prostu opłacalne ? Komu ma to sie opłacić? Wam ! Sprzedającym i wynajmującym, bo jak nie wiadomo o co w home stagingu chodzi, to chodzi o pieniądze ! O zysk ! O czas ! Nieruchomości wystawiane na sprzedaż i wprowadzane na rynek stają się produktem, więc albo macie sentyment do swoich nieruchomości i nie wystawiacie ich na sprzedaż albo traktujecie jak przedmiot, towar, który ma przynieść Wam pieniądze. Stajecie się inwestorami ! W tym na pewno pomoże Wam osoba z zewnątrz, która nie ma stosunku emocjonalnego do Waszej nieruchomości, pomoże obiektywnym okiem spojeć na nią i doradzi co należy poprawić, ale w tym nie pomoże ktoś, kto nie rozumie, że nieruchomości sprzedawane ( szczególnie) są towarem na sprzedaż. Wiem, łatwo mi mówić. Są emocje związane z domem, mieszkaniem, które czasami są pokoleniowe, wiążą się z nimi wspomnienia, a sprzedać musicie. Musicie też przerobić w swoich głowach lejcję co chcecie i z tym się pogodzić. Nawet home stager Wam nie pomoże jeśli nie przerobicie tej lekcji. Danie wolnej ręki specjalitom od stylizacji czy pośrednikom od sprzedaży gwarantuje bardzo szybki zwrot z inwestycji, jaką jest przygotowanie do sprzedaży lub wynajmu. Nie wiem ile w Polsce jeszcze musi się zmienić, żebyśmy to zrozumieli ? Kolejną rzeczą jaka wpływa na sprzedaż jest nierealna cena. Nawet home stager i pośrednik nie pomoże jeśli cena nieruchomości będzie rażąco za wysoka, wtedy mamy sposobność do obwiniania wszystkich dookoła za nieskuteczną sprzedaż, że za długo się sprzedaje, ale czy ktoś pomyślał o sobie ? Żądamy wygórowanej kwoty, bo przecież wydaje Nam się, że Nasza nieruchomość jest najcudowniejsza, wyjątkowa i najlepsza w okolicy, cudownie zaprojektowania i wyposażona w „unikatowe” dekoracje z Ikea, a prawda jest właśnie taka , że większość nieruchomości jest do siebie bardzo podobna, dekoracje i meble są z Ikea, Agata Meble lub z innej sieciówki, w której meble i dekoracje dostępne są od ręki, czym zatem takie nieruchomości mają się wyróżnić ? Na pewno nie nierealną ceną, którą zażyczył sobie właściciel.  Już nawet nie będę pisała, że Ikea jest tania, bo nie jest.  Sprzedaż nieruchomości powinno powierzać się specjalistom, którzy znają realia rynku, niejedno widzieli i wiedzą jak najlepiej pomóc klientowi.

Wygórowana kwota, nieodpowiednio przygotowana i zaaranżowana nieruchomość przynosi po prostu straty w postaci comiesięcznego czynszu, opłat za media, podatków itp.

Nie przemawiają do mnie argumenty, że sztucznie wystylizowania nieruchomość budzi podejrzenie, że coś chcemy zakamuflować w mieszkaniu, zmylić przeciwnika. Sztucznie wystylizowana, czyli jaka ? Posprzątana ? Że szanujemy oglądającego i nie narażamy go na widok naszej bielizny ledwo co wyjętej z pralki ? Za postawienie dużego bukietu ze świeżymi kwiatami, naprawieniu usterek lub nawet przemalowaniu ścian ?

Świat się zmienia, rynek się zmienia i mam nadzieję, że my razem z nim.

Rynek nieruchomości zawsze był i jest najlepszą inwestycją.

Celowo mało piszę o wynajmie, ponieważ ten rynek u Nas ma się dość dobrze.

POWODZENIA

03-imgp59041 (21)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s