ARANŻACJA DOMU NA WSI – PIECE KAFLOWE

aktualności, domek na wsi

Każdy kto snuje marzenia o wyprowadzce na wieś, prędzej czy później myśli o wyposażeniu domu. Moim zdaniem obowiązkowo w takim domu powinien być kominek, tzw. „koza” lub piec kaflowy. Nawet najpiękniej urządzony dom, ale bez żywego ognia nie będzie przytulny, a z doświadczenia wiem, że przy kominku/piecu skupia się całe towarzystwo. Piec kaflowy na moim kolażu, jest dziełem Manufaktury z Nakomiad(Mazury), w której miałam przyjemność być 3-4 lata temu. Historia powstania tych pieców jest taka, że powstały z potrzeby ogrzania całego pałacu, który kupił prywatny inwestor z Warszawy. Sam szukał wykonawcy takich pieców, a gdy znalazł okazały się niewyobrażalnie drogie, dlatego założył manufakturę i tak tworzy piece do każdego z pomieszczeń w pałacu. Niestety, jednym piecem nie sposób ( a wręcz nie można ze względu na status zabytku) ogrzać całego pałacu i zainstalować w nim płaszcza wodnego. Swoją drogą podziwiam wszystkich prywatnych inwestorów za odwagę do zakupu tak dużych obiektów, ale jednocześnie zazdroszczę posiadania tak okazałych pałaców lub dworków.

kolaż

PIECE KAFLOWE

Piece kaflowe niewątpliwie przeszły metamorfozę i te nowoczesne nie są już takie same jak w domu mojej babci :) Są zdecydowanie ładniejsze i warto wręcz się pochwalić, że mamy w domu piec kaflowy. Co niektórzy burzą stare piece kaflowe na rzecz mniej gustownych kominków, ale to może wynikać z chęci „odcięcia się” od staroci, które nie każdy lubi.

Rozwiązania systemowe w piecach kaflowych łączą stare tradycje rzemieślnicze zdunów z nowoczesną techniką i ergonomią. Niezmienione pozostały sposoby uzyskiwania i gromadzenia ciepła. Zaletami pieców kaflowych są maksymalna efektywność spalania drewna oraz ogromna zdolność magazynowania wytworzonej energii cieplnej. Tradycyjny piec kaflowy zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: paleniska, masy kumulacyjnej i obudowy. Kiedyś piece budowane były metodą warstwową, co znacznie ograniczało samą formę pieca. Dziś każdy element jego budowy powstaje niezależnie od siebie. Pozwala to projektantom na puszczenie wodzy fantazji i zaprojektowanie pieca, którego forma zewnętrzna stanowi element aranżacji domu.

Domek na wsi - kominek

źródło zdjęcia : http://www.e-instalacje.pl/a/piece-kaflowe-4172.html

Możliwości grzewcze

Zmieniły się również możliwości grzewcze pieców. Kiedyś konieczne było stawianie pieca w każdym pokoju, dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym jednym piecem możemy ogrzać cały dom. W przeciwieństwie do wkładów kominkowych, piece kaflowe mają zdolność magazynowania ciepła. Dzięki czemu, jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska ogrzewają powietrze rozprowadzane po domu. Niewątpliwą zaletą pieców kaflowych jest fakt, że można łączyć je z różnymi elementami magazynującymi ciepło. Ciepło to może być używane do ogrzewania powietrza w mieszkaniu (poprzez promieniowanie), może też ogrzewać wodę czy zasilać instalację centralnego ogrzewania.

Domek na wsi-piec kaflowy

źródło zdjęcia : http://regiodom.pl/portal/instalacje/ogrzewanie/zdjecie-piec-jako-ozdoba\

Obudowa pieca

Obudowa pieca nie służy do magazynowania ciepła, jest elementem wykończenia. Powinna być jednak cienka i zbudowana z materiałów dobrze przewodzących ciepło.
Najczęściej obudowę pieca wykonuje się kafli ceramicznych, rzadziej – z płyty i cegły szamotowej, które z zewnątrz pokrywa się specjalnymi substancjami podwyższającymi ich odporność na przegrzanie. Wybór kafli to prawdziwa przyjemność – rynek oferuje bogatą ich ofertę. Na szczęście w Polsce nie wymarły tradycje rzemieślnicze i producenci kafli prześcigają się w projektowaniu wzorów zarówno nowoczesnych, jak i stylizowanych.

Nowoczesne piece kaflowe dzielą się na:

  • piece kaflowe tradycyjne (z drzwiczkami) i z szybą (kominkowe),
  • piece w ramie metalowej,
  • piece z wkładem kominkowym,
  • systemy grzewcze z elementami ceramicznymi.

Jeśli szukamy nietypowych rozwiązań architektonicznych, które łączą nowoczesność z tradycją, współczesne piece kaflowe są odpowiedzią na nasze oczekiwania. Są one tanie w eksploatacji, wydajne (odpowiednio skonstruowany piec jest w stanie ogrzać nawet cały dom), a do tego stanowią oryginalną ozdobę wnętrza.

źródło zdjęć i inspiracja do napisania tekstu : http://www.e-instalacje.pl/a/piece-kaflowe-4172.html

DOM PODCIENIOWY W ŻUŁAWKACH I PIEC KAFLOWY

Moimi ulubionym domem podcieniowym na Żuławach jest ten w Żuławkach. Dom ma niezwykłe szczęście, ponieważ właścicielami jest Rodzina Państwa Wiśniewskich, która włożyła ogrom pracy ( i pieniędzy) w zachowanie i pielęgnowanie dziedzictwa tego domu. W domu podcieniowym znajdują się dwa piece kaflowe, jeden z nich w 2019 roku został wymieniony na nowy ( ten biało -niebiesko czerwony).

Piec kaflowy z domu w żuławkach

Opis właściciela domu podcieniowego w Żuławkach ze strony https://www.facebook.com/DomPodcieniowyZulawki/photos/a.1387897017956202/2410000082412552/?type=3&theater

” Ten filigranowy piec zakupiony w tym roku ( 2019) z Fundacja Pałac i Ogrody Piszkowice jest w stylu neorokokowym. Oprócz dosłownie dwóch klamek w całym domu dominuje ciężki północnoniemiecki barok i prosty klasycyzm. Do tej pory staraliśmy się trzymać tych dwóch linii stylistycznych. Piec jednak bardzo nam się spodobał, poza tym jego kolorystyka pięknie komponuje się z holenderskimi flizami. Podobny piec widzieliśmy swego czasu na zamku w Pszczynie. Obrazki przedstawiają głównie sceny pasterskie, a więc finalnie tak bardzo z chłopskim domem się nie gryzą. Piec w wielkiej Izbie powstawał bardzo długo, najpierw w głowie, później wiele miesięcy pracy pracowni Pruszyńscy, a później kilka tygodni montażu. Z kolei ten piec został zakupiony w drodze totalnego impulsu ;) Pojawił się nieplanowany i bardzo nas cieszy! Pozdrowienia dla @Martin Schoenberg. Fot. Piotr Lemański „

Piec kaflowy w domu podcieniowym w żuławkach

𝐙.𝐁.𝐑.𝐖. 𝐙𝐃𝐔𝐍 𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤 𝐒𝐳𝐲𝐤𝐮𝐥𝐬𝐤𝐢
Piec w osiemnastowiecznym domu podcieniowym wygląda jakby stał tam od zawsze. To owoc poszukiwań i wrażliwości na dziedzictwo historyczne. W piecu tym zastosowano niezwykły mariaż toruńskiego wzoru kafli i znanego z elbląskich pieców kształtu i proporcji. Piec postawiony jest na nogach co wymagało zaangażowania stolarza i ślusarza. Projekt i kafle Ceramika Pruszyńscy.

źródło opisu : https://www.facebook.com/swiatkominkow/photos/a.161243540560588/3024374004247513/?type=3&theater

Dom podcieniowy w Żuławkach

Wypowiedź Pana Mariusza Wiśniewskiego, właściciela domu : A to tablica upamiętniającą w skromny sposób inwestorów. Pracownia kafli oraz zdun również ma na piecu swoje miejsce. Wszystko skrupulatnie nawiązuje do wzorów z okolic  domu, a więc z Gdańska o Elbląga z czasów, kiedy dom powstawał czyli z drugiej połowy XVIII w.

Dla zainteresowanych konstrukcją tego pieca, przedstawiam jeszcze wypowiedź zduna nt. w/w pieca kaflowego (wersja skrócona) :

” Pierwsza warstwa jest postawiona na klej Graphitherm Biały – glina jest plastyczna dopóki nie wyschnie. Cała reszta na glinę – glina mielona, biała pochodziła z firmy Chematex z Ostrowca Świętokrzyskiego – była mieszana w proporcji 1:3 z piaskiem. Reszta to cegła szamotowa, płytki szamotowe i cegła budowlana pełna (podstawa, popielnik i kliny do kafli) oraz drut 3, 2 mm na klamry i do mocowania drzwiczek. Piec ma budowę komorową z jednym kanałem wznośnym z tyłu pieca – gdyby komin był do dołu to można by było zrobić samą komorę. Nie było w komplecie korków rewizyjnych ( inaczej rozetek), więc czyszczenie pieca jest przewidziane przez popielnik oraz ewentualnie otwór rewizyjny w kolanku, którym piec jest podłączony do komina. I na koniec – piec się stawia – nie buduje i oczywiście całość bez użycia narzędzi – ręcznie. ”

Warto wspomnieć, że ten piec wygrał nagrodę Płomienia Roku 2019 w kategorii Realizacja. Wygrał na 170 zgłoszeń jako najlepsza realizacja pieca kaflowego w Polsce. Gratuluję !

Piec zbudowany tradycyjną metodą zduńską. W realizacji wykorzystano kafle Ceramika Pruszyńscy.
𝐖𝐲𝐤𝐨𝐧𝐚𝐧𝐢𝐞: ZDUN kominki-piece Leszek Szykulski (Malbork, woj. pomorskie).

𝐏𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐳𝐲 𝐧𝐚𝐠𝐫𝐨𝐝𝐲: Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki Polskie”, Cech Zdunów Polskich oraz Małopolski Cech Zdunów.

Piec kaflowy (1)Piec kaflowy (2)Piec kaflowy (3)Piec kaflowy (4)Piec kaflowy (5)Piec kaflowy (6)Piec kaflowy (7)Piec kaflowy (8)Piec kaflowy (9)Piec kaflowy (10)Piec kaflowy (11)Piec kaflowy (12)

źródło zdjęć : https://www.alvhem.com/till-salu/

Malwina Nogaj, fotograf wnętrz

3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s