NOWATORSKIE MATERIAŁY – WINYL

aktualności

Kontynuując tematykę poprzedniego postu postanowiłam jeszcze nieco skupić się nad  zagadnieniami metamorfoz budżetowych przy minimalizowaniu gruntownych robót  remontowych. Z racji tego, że wszystkie moje wpisy kierują się zasadą, iż każdego stać na piękne wnętrze także i w tym opracowaniu kieruję się tą przesłanką. Moją uwagę przykuły podłogi i kafle winylowe.

2

Panele winylowe są jeszcze stosunkowo mało znanym produktem stosowanym w wystroju wnętrz w Polsce. Jednak na świecie to jedna z najdynamiczniej rozwijających się form wykończenia podłóg. Panele winylowe mają wiele zalet, dzięki którym mogą rywalizować z podłogami drewnianymi, płytkami i kamieniem. Zalety użytkowe powodują, że mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach począwszy od salonu i sypialni po kuchnię, a kończąc na  łazience. Są  bezproblemowe w utrzymaniu i eksploatacji.

1

Składają się  one z kilku warstw winylu. Jest to tworzywo niezwykle wytrzymałe. Wierzchnia warstwa jest zadrukowywana i ma funkcję dekoracyjną. Najczęściej spotykamy panele winylowe imitujące drewno. Im wyższa jakość paneli, tym jakość nadruku jest lepsza i trudno odróżnić winyl od oryginału. Tego typu panele podłogowe poza tworzywem, niczym nie różnią się od zwykłych paneli – mają takie same wymiary i układa się je jak deski. Jedna różnica to grubość. Panele winylowe są cieńsze –  zazwyczaj to przedział między 3 do 7 mm.

3

Zaletą tego typu podłóg jest ich wysoka odporność na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość można porównać do płytek ceramicznych, ale  w  przeciwieństwie do kamienia w normalnych warunkach panele mają ciepłą, przyjemną powierzchnię. Ogromną zaletą podłóg winylowych jest możliwość zastosowania w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych lub w domach gdzie są zwierzęta. Dodatkowo tego typu panele są ciche w użytkowaniu, ponieważ  nie wydają żadnych odgłosów w przeciwieństwie do drewna czy paneli laminowanych. Pokryte są ochronną warstwą plamoodporną dzięki czemu są łatwe w pielęgnacji. Zazwyczaj wystarczy tylko woda do ich mycia. Jeżeli natomiast chcemy użyć detergentu, powinniśmy wybrać dedykowany do tego rodzaju podłóg.

4

Wzornictwo paneli winylowych jest bardzo duże, ponieważ są one w stanie imitować niemal każdy dowolny materiał od drewna po kamień i wyglądają przy tym bardzo szlachetnie. Dodatkowym atutem jest możliwość kładzenia ich na ogrzewanie podłogowe. Dobrze przepuszczają ciepło i szybko się nagrzewają. Panele winylowe są produkowane również w postaci kafelek, które można wykorzystać w celu zakrycia starych i już niemodnych . W ten sposób unikamy kurzu związanym z kuciem starych kafli. Można je dodać, również jako element dekoracyjny na gładką powierzchnię taką jak, ścianę czy podłogę. Ciekawie prezentują się w kuchniach czy łazienkach.

Kartą przetargową LVT jest możliwość montażu na zastanym, nieefektownym podłożu. Wystarczy, by stara glazura była równa. Montaż  również nie jest skomplikowany i możemy je samodzielnie naklejać i kłaść oszczędzając tym samym na fachowcach.

5

Jakie są zatem wady podłóg winylowych. Cena nie jest jeszcze najniższa i kształtuje się od 70 do 300 zł za m2, ale piękne panele winylowe można kupić nawet za 120-200 zł. Ze względu na to, że są cienkie podłoże musi być idealnie równe. Jeśli tak nie jest to musimy brać pod uwagę wyrównanie posadzki. Jako wadę możemy uznać fakt, że jest to materiał sztuczny i nigdy nie zastąpi prawdziwego drewna jednak sięgając po winyl, oszczędzamy czas, a remont przestaje być utożsamiany z wielodniowym brudem i kurzem.

W kolejnym opracowaniu przybliżę temat mat SIBU, paneli lamelowych ściennych oraz ażurowych ścianek drewnianych z listew.

Karolina Domachowska, stylistka wnętrz

stylizacje_wnetrz_312x312px_kolor_bez_tla

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s