HISTORIA PORTRETU

aktualności

Mamy XXI wiek, więc prawie każdemu z Nas portret kojarzy się z fotografowaniem ludzi, ale zanim zaczęto ludzi fotografować, wcześniej ich malowano. Początki portretu jako gatunku malarstwa można już zobaczyć w starożytnych malowidłach ściennych przedstawiających egipskich bogów i faraonów.

Starożytni Grecy, również przeżywali fascynację portretów, głównie w swojej rzeźbiarskiej formie, które reprezentowały zarówno bogów jak i ludzi świeckich . Rzymianie zapożyczali motywy od starożytnego Egiptu i Grecji oraz rozwijali swój talent do tworzenia popiersi portretowych kluczowych osobistości rzymskiej władzy.

Starożytni Grecy i Rzymianie byli także tymi, którzy rozpoczęli tradycję przedstawiania figur głów postaci na monumentach. Epokę później czyli, w średniowieczu ranga portretów podupadła i ograniczała się do portretów darczyńców.

W epoce Renesansu portret został odkryty na nowo co stanowi decydujący moment w historii gatunku malarstwa portretowego. Portrety renesansowe, głównie portrety członków rodzin królewskich, szlachty i figur religijnych, skoncentrowane były na przedstawieniu statusu i osobowość osób poprzez wizerunek specyficznych elementów charakteryzacji nawiązujących do bogactwa, władzy i siły, także tej pochodzącej od Boga.

XIX wiek oraz początki XX wieku charakteryzują się wielością nurtów artystycznych od realizmu wstępnego poprzez impresjonizm, aż po kubizmu. Portrety w tych czasach otworzyły się na szerszą grupę osób m.in. malowano portrety burżuazji, kręgi artystów, jak również modeli bezimiennych. W połowie XX wieku pop art wywołał fascynację portretami gwiazd, z Andy Warhol’em jako jego mistrzem na czele. W zasadzie nurt ten trwa do dnia dzisiejszego. Począwszy od lat 60 XX wieku fotografia gwałtownie zastępuje malowanie portretów, ze względu na krótki czas realizacji, rozwijając przy tym wiele różnych trendów.

Malowane portrety pozostaną dla elit

XXI wiek to niewątpliwe czas digitalizacji malarstwa, portretów czy fotografii. Wiele osób zapomniało jakie wrażenie wywołuje piękny ręcznie malowany portret na płótnie. Nadruki czy wyświetlanie obrazów na szklanym monitorze urządzeń elektronicznych nigdy nie wywołają tak dogłębnej fascynacji jak ręcznie malowane portrety. Tak więc czy portrety to już niemodna historia, przeszłość i przeżytek ? Kolejny renesans malarstwa portretowego wciąż przed nami.

tekst pochodzi ze strony : https://mojportret.pl/portrety-historia/

Zapraszam na sesje portretowe https://malwinanogaj.com/portret/

historia portretu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s