MAKIJAŻ FOTOGRAFICZNY

aktualności, makijaż, strefa wiedzy

Makijaż bez wątpienia determinuje ostateczny efekt fotografowanej osoby. Czy będzie dobrze wykonany czy nie, będzie to widać. Oczywiście oprócz dobrze wykonanego makijażu ważne są stosowane techniki przez fotografa, uchwycenie chwili, odpowiednie światło, rodzaj aparatu i obiektywu.

Światło. To właśnie ono decyduje o formie i kolorze tworząc ostateczną kompozycję fotografii.

Makijaż fotograficzny jest jednym z najtrudniejszych do wykonania. W intensywnym świetle nie da się ukryć żadnych mankamentów i niedoskonałości cery. Skóra w obiektywie wydaje się być jeszcze bledsza, niż jest w rzeczywistości. Dlatego standardowy, dzienny makijaż w tym wypadku zupełnie się nie sprawdzi. Z tego względu przed sesją zdjęciową warto wykonać odpowiedni makijaż do zdjęć, który zaakcentuje elementy naszej urody, a zamaskuje jej niedociągnięcia.

Niezwykle ważny w fotografii portretowej jest kierunek i jakość padającego światła, a makijaż fotograficzny musi uwzględniać rodzaj światła,  w którym jest przedstawiany. Dlatego należy unikać sytuacji, gdy fotografowana osoba oświetlona jest światłem mieszanym, czyli trochę światłem mieszanym, trochę naturalnym ( dziennym z okna).

Światła studyjne, modyfikowane przez softboxy, czyli takie jakie ja posiadam w swoim studio , podobne są do światła dziennego przy zachmurzonym niebie. Cienie spowodowane promieniami słonecznymi padającymi z góry znikają dzięki równomiernemu rozproszeniu.

Aby otrzymać naturalny odcień skóry, należy użyć świateł, których temp. Barwowa nie przekracza 5500 Kelvinów. Światła studyjne są odpowiednio kalibrowane, aby zmieścić się w tych wartościach.

TYPY ŚWIATŁA A FOTOGRAFIA PORTRETOWA

ŚWIATŁO NATURALNE, dzienne/słoneczne.  Jest to światło uważane za ciepłe, ale ma jednak wiele odmian tonalnych w zależności od pór roku jak i godziny. Zdecydowanie nie należy umawiać się na sesje portretowe w plenerze szczególnie, gdy słońce jest wysoko, czyli około godziny 12. W moim studio mam zewnętrzne rolety, dzięki którym sama mogę decydować czy chcę pracować ze światłem dziennym czy studyjnym, dlatego godzina sesji ma drugorzędne znaczenie. Chyba że wcześniej ustalimy rodzaj sesji, bo tak jak w przypadku fotografii wnętrz oświetlenie zawsze ma kolosalne znaczenie i zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć.

Zatem w fotografii portretowej w studio stosujemy miękkie światło – zmiękcza ono rysy i zmarszczki ( takie światło posiadam w swoim studio. Lampy są przenośne i towarzyszą mi również w innych miejscach, w których będę pracować).

Pozostałe czynniki wpływające na jakość fotografii portretowej :

  • Odpowiednie tło i eliminacja zbędnych elementów
  • Fryzura odpowiednia do stylu fotografii portretowanej osoby
  • Ostrość, którą należy odpowiednio ustawić, czyli zawsze na oczy
  • Dobre/odpowiednie ustawienie światła

MAKIJAŻ FOTOGRAFICZNY – CAŁA PRAWDA

Makijaż ten zazwyczaj jest mocniejszy niż jakikolwiek inny. Inaczej wizażysta pomaluje panne młodą do ślubu, inaczej kobietę do fotografii biznesowej, a jeszcze inaczej do sensualnej. Natomiast nadal wizażysta musi brac pod uwagę morfologię twarzy osoby malowanej, ponieważ takie zdjęcia mają służyć albo w celach promocyjnych albo na pamiątkę do rodzinnego albumu. Zatem taki makijaż musi być dopracowany w szczegółach. Jest on trudny i wymaga od wizażysty doświadczenia oraz umiejętności technicznych. Zatem nie ma on NIC wspólnego z makijażem dziennym i musimy to zaakceptować. Światło flesza „zjada” makijaż stąd też zawsze makijaże fotograficzne są mocniejsze.

JAKOŚĆ NASZEJ CERY

Cera najlepiej się prezentuje, jeśli jest odpowiednio nawilżona. Wówczas nie ma mowy o wysuszonym i łuszczącym się naskórku, co nie wygląda zbyt dobrze, zwłaszcza w świetle fleszy. Dlatego, zanim nadejdzie ten wyjątkowy dzień, warto już wcześniej zadbać o skórę.

Nawilżanie naskórka powinno odbywać się wewnętrznie i zewnętrznie. Co to oznacza? Otóż, aby dobrze nawodnić skórę od wewnątrz, trzeba jej dostarczać na co dzień odpowiednią ilość wody. Dlatego niezbędne jest picie minimum 1,5 litra płynów dziennie. Dzięki temu skóra jest jędrna i bardziej napięta. Przed sesją fotograficzną nawilżaj naskórek również poprzez stosowanie odpowiednich kremów i masek nawilżających. Kosmetyki, które zastosujesz podczas wykonywania makijażu fotograficznego, mocno wysuszają skórę, czego na zdjęciu nie da się ukryć. Odpowiednio nawilżona skóra pomoże zaoszczędzić tego kłopotu.

Przed wykonaniem makijażu warto pozbyć się zrogowaciałego naskórka. W tym celu dzień wcześniej wykonaj dokładny peeling, który usunie suchą, martwą skórę i wygładzi cerę.  Dzięki temu Twój makijaż zyska nienaganny wygląd.

PAMIĘTAJ ! Jeżeli stwierdzimy, że na zdjęciu wyszliśmy niekorzystnie to zazwyczaj obwiniamy fotografa, a nie wizażystę. Oprócz tego najlepiej jeśli będziesz wypoczęta/wypoczęty, wtedy zbyt mocny kamuflaż nie będzie potrzebny :)

źródło tekstu : moment.pl oraz ” Jak zostać wizażystą doskonałym” Jolanta Wagner

PRZYKŁAD MAKIJAŻU FOTOGRAFICZNEGO ( ZDJĘCIE PRZED OBRÓBKĄ)

Na zdjęciu : Marta

Makijaż : Kamila Nadolska Make Up Artist

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s