KUCHNIA LETNIA. WSZYSTKO CO WARTO O NIEJ WIEDZIEĆ

aktualności, domek na wsi

KUCHNIA LETNIA. ZARYS HISTORII

Kuchnia letnia, w dzisiejszych czasach wydaje się być obiektem mało popularnym, a jak jest to uchodzi za wymysł i fanaberię. Do czasu, aż nie uświadomimy sobie wygody z jej posiadania.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na posiadanie kuchni letniej ? Z bezdyskusyjnej konieczności. Kiedyś chałupy na wsi były solidnie ocieplone, bo i zimy były srogie. Dodatkowo latem, gotując potrawy lub piekąc chleb rozpalało się piec węglem lub drewnem, który dodatkowo nagrzewał pomieszczenie. To było nie do zniesienia przez robotników, którzy całymi dniami pracowali w polu w pocie czoła, którzy w przerwie udawali się na posiłek. Dzięki kuchni letniej robotnicy, nie musieli w przepoconych i brudnych ubraniach udawać się na posiłek do głównych pomieszczeń mieszkalnych. Chyba teraz sami rozumienie, jakie to mogło być nieprzyjemne ?

Nie tylko robotnicy mogli skorzystać z dobroci kuchni. Kuchnia letnia służyła głównie mieszkańcom i gospodyni domu, która mogła w niej przygotowywać przetwory z owoców i warzyw wyhodowanych we własnym ogrodzie. Dla mnie brzmi jak bajka !

Kuchnie letnie nazywane również letniakami, budowane były w ciągach budynków mieszkalnych, jak i komórek służących do przechowywania drewna i węgla.

A mnie kuchnia letnia kojarzy się z dzieciństwem, w którym moja niania wekowała słoiki na zimę. Jej kuchnia nie była zbyt duża, ale istnieje do dzisiaj i znajdują się w niej dwa łóżka ( do letniego odpoczynku) , stare kredensy w których przechowuje przetwory oraz wiekowa kuchenka na gaz i zlewozmywak. Drzwi do tej kuchnia są otwarte przez całe lato, a zasłonięte są delikatną firanką. Taka wiejska, letnia kuchnia.

KUCHNIA LETNIA OBECNIE

Aktualnie w Naszej strefie klimatycznej, praktycznie nie istnieje już podział na cztery pory roku, bo po zimie przychodzi krótka wiosna i nie wiadomo skąd upały. Wraz z aktualnym trendem jakim jest posiadanie własnego domku na wsi lub domku letniskowego, zauważyłam chęć budowy takiej kuchni letniej. Nie ukrywam, że ten pomysł bardzo mi się podoba i sama taką kuchnię chciałabym mieć. Te kuchnie letnie, które buduje się dzisiaj wizualnie są zupełnie inne niż te, które opisałam wyżej. Uchodzą wręcz za synonim luksusu. Większość budowana jest na wzór tych amerykańskich, czyli obecnie kuchnie letnie są otwarte i służą głównie do biesiadowania. Właściciele stawiają na wygodne wielkie sofy, wiklinowe fotele, wystawne grille, wędzarnię i ogromne lodówki w których przechowują wysokoprocentowe trunki. Można pokusić się o sokowirówki, wyciskarki , a nawet ekspres do kawy. Czemu by nie ? Ja pokusiłabym się jeszcze o wybudowanie pieca chlebowego :)

BUDOWA KUCHNI LETNIEJ, A PRAWO

Budowa kuchni letniej powinna być zgłoszona, jako budowa budynku gospodarczego i nie powinna przekraczać 25 m2. Większe kuchnie powinny uzyskać pozwolenia na budowę. Bardzo ważne jest, aby budynek nie zakłócał ani nie przeszkadzał sąsiadom.

Z jakich materiałów najlepiej wybudować kuchnię ? Tu nie ma ograniczeń. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, gustu oraz zasobności portfela. Ale możliwości jest kilka np. kuchnia z cegły, murowana, z kamienia, drewniana a nawet z gliny.

Koniec lata to idealny czas na myśleniu o kuchni letniej. Przez okres jesienno-zimowy, mamy czas zastanowić się czego chcemy, gdzie chcemy kuchnię postawić, zdobyć ewentualne pozwolenia, a na wiosnę ruszyć z budową.

Czy przekonałam kogoś do własnej kuchni letniej ? Jeżeli tak, to w jakim stylu najchętniej chcielibyście ją mieć ?

KUCHNIA LETNIA. MOJE INSPIRACJE

Zapraszam Was na moje SocialMedia na instagramie oraz facebooku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s