Wirtualne piękno wśród nastolatków. Czy to jest problem ?

aktualności, photoshop

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie kilka rzeczy. Po 1. Reklama marki dove po której zrobiło mi się naprawdę przykro.

Po 2. rozpoczęcie nowego roku szkolnego, po 3. własne doświadczenia jako osoby gnębionej w szkole z powodu wyglądu, a potem jako fotografa, który wie doskonale jak łatwo wykreować wirtualne piękno oraz po 3. własna córka. Te 4 sprawy, upoważniają mnie do wypowiedzenia się na temat problemu jakim jest „psychiczna przemoc” wśród rówieśników. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego uważam za doskonałą okazję do porozmawiania ze swoimi dziećmi i to nie tylko raz.

Wydaje mi się, że problem psychicznej przemocy nabrał na sile jeszcze bardziej, gdy dzieciaki zaczęły mieć dostęp do internetu, a potem programów graficznych np. photoshop czy lightroom i aplikacji, które poprawiają wygląd.

Po 1. należałoby się zastanowić dlaczego wirtualnie poprawiamy sobie wygląd i dlaczego moi klienci, również chcą retuszować swoje doskonałości. Wydaje mi się, że powodów jest wiele, a każdy ma inne. Niektórzy są niepewni swojego ciała i po prostu się go wstydzą, niektórzy mają niską samoocenę, a jeszcze inni mają inne powody. Skąd to się bierze ? Na pewno z porównywania się do INNYCH, ze współczesnego kanonu piękna oraz z nieprzepracowanych lekcji w domu z własnymi rodzicami. Przyznam, że walkę o swoją pewność siebie stoczyłam sama, bo mój tato do dzisiaj zwraca mi uwagę na mój wygląd. I stąd wiem, już jako rodzic jakich błędów nie popełniać wobec swojej córki oraz jak z nią rozmawiać. Po narodzinach mojej córki zrozumiałam jeszcze dosadniej, że każdy z Nas jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i drugiego takiego jak my na tym świecie nie ma. Jeżeli miałabym się porównywać to tylko do siebie sprzed wczoraj. Co wg. mnie jest jeszcze ważne w znalezieniu balansu pomiędzy własnym wyglądem, a pewnością siebie ? Mocna głowa.czyli mocny fundament zbudowany na twardych wartościach.

I żebyśmy dobrze się zrozumieli. Nie namawiam nikogo do akceptowania swoich niedoskonałości i w tym trwać, bo ja aktualnie zapragnęłam nagle schudnąć 35 kg, mimo że przez całe życie ledwo dałam radę 10. Poczułam, że jest mi źle i chcę to zmienić, ale stan mojej głowy nie uległ zmianie, bo mam silne fundamenty i znam swoją wartość. Nikt i nic nie jest w stanie ich zburzyć, nawet mój własny tata. Nie mam potrzeby na siłę retuszować siebie i udowadniać swoich wartości, jako człowieka. Zmierzam do tego, żeby od dziecka budować solidne fundamenty psychiczne, a wtedy żadne reklamy, koledzy czy koleżanki Nam ich nie zrujnują.

Takie jest moje doświadczenie.

Czy uważacie, że jest to współczesny problem czy taka kolej rzeczy i nic na to nie poradzimy ?

Na koniec przedstawię Wam z jaką łatwością, możemy wyretuszować i upiększyć się w photoshopie. Zdjęcia pochodzą ze strony pixels i zostały pobrane legalnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s