CZY NOWE TECHNOLOGIE WYPRĄ FOTOGRAFIĘ TRADYCYJNĄ ?

Czy nowe technologie wyprą fotografię tradycyjną ? Jeśli chodzi o fotografię w ogóle, to będzie ona istniała do końca świata. Pierwsze zdjęcie jakie znamy do dzisiaj , zostało zrobione prawie 200 ( !!) lat temu i jak łatwo można przypuszczać nadal fotografujemy i to coraz lepszym sprzętem. Fotografia to sztuka, poprzez którą artysta chce wyrazić siebie. Odpowiednie oko uchwyci to, czego nie jest w stanie uchwycić inny sprzęt. Każda coraz to nowsza technologia pomaga i ułatwia, ale nie można zakładać, że coś jest lepsze, a coś gorsze. Obserwuję rynek nieruchomości bardzo dokładnie i widzę jak jeszcze 5 lat temu nikt nie chciał słyszeć o profesjonalnych zdjęciach swoich nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, a biura nieruchomości uważały to za zbędny dodatek ( i wydatek) , a teraz same poszukują nowych rozwiązań, aby wyróżnić się na tle konkurencji i wyjść do klienta, przyciągnąć go oraz pokazać jak biuro jest w stanie kompleksowo obsłużyć klienta.  I to jest naprawdę bardzo fajne.

Aktualnie moda panuje na wirtualne spacery. Powiem Wam szczerze, że mnie osobiście od samego początku one irytowały, ponieważ jakość była mierna, nic nie było widać, a klikalne w dalsze pomieszczenia powodowało opóźnienie mojego komputera. Obecnie sprzęt do spacerów jest na wysokim poziomie i taki wypasiony kosztuje ponad 15.000. Jakość z takiego spaceru jest naprawdę idealna.

Dla kogo sprawdzi się wirtualny spacer ? Moim zdaniem dla kogoś , kto chce zainwestować w nieruchomość z drugiego końca świata, jak i dla hotelu lub innego miejsca noclegowego, do którego chcemy pojechać i „poczuć” się jakbyśmy już tam byli, czy również dla restauracji, dla przychodni lekarskiej lub dla innych podobnych miejsc.

Co może być znaczną wadą dla klienta takiego spaceru ? To, że nieruchomość w 100% musi być od razu przygotowana na taki spacer i nie ma możliwości przekładania z miejsca na miejsce poszczególnych przedmiotów jak w przypadku sesji. Tak jak napisałam powyżej, sprzęt takiego spaceru jest coraz lepszy ( jakość jest w 4K) i widać na takich zdjęciach dosłownie wszystko, ponieważ w dowolnym momencie możemy przybliżyć taki kadr. Zatem musicie uważać na bardzo osobiste przedmioty w waszym domu jak np. dokumenty, zdjęcia rodzinne itp.

wirtualny spacer

Kolejną nową technologią, która co prawda nowa nie jest, ale u Nas być zaczyna to filmy. I filmy są właśnie tym co czuję, że mogłabym jeszcze robić. Podobne są do wykonywania zdjęć poprzez które mogę pokazać to co chcę. Filmy w przeciwieństwie do spacerów można kręcić aparatem, którym wykonujemy sesje zdjęciowe. Do kręcenia filmów potrzebowalibyśmy ewentualnie stabilizatora lub gimbala oraz slidera do detali. Co dla mnie jest najważniejsze w filmach ? To, że można podłożyć  ciekawą i pełną emocji muzykę, która może pozytywnie wpłynąć na odbiór, tak jak dobry film w kinie :)

Kręcenie filmu nieruchomości to również nie jest bułka z masłem , ponieważ wymaga wiedzy i doświadczenia oraz przewidywania jak dany kadr ostatecznie będzie wyglądał, jeśli aparat odpowiednio obniżymy lub podniesiemy. Nagrywanie można również wesprzeć dronem. Do tego dochodzi montaż filmu, który może trwać kilka godzin.

Kolejną super ofertą, która wg. mnie zrobi jeszcze furorę to wirtualny home staging. Oczywiście nie będzie to oferta dla wszystkich nieruchomości, ponieważ nie wszystkie jej potrzebują. Wirtualny home staging idealnie sprawdzi się w mieszkaniach pustych, w których już  nikt nie mieszka albo w takich wprost od dewelopera. Wirtualny home staging polega na zrobieniu sesji zdjęciowej w realnym wnętrzu, a następnie w odpowiednim programie należy nałożyć meble, kolory ścian itp. w odpowiednie miejsca. Wirtualny home staging ma być pomocą w przypadku nieruchomości, które długo stoją na rynku, a na które klient nie ma pieniędzy żeby przeprowadzić remont. Pozwoli to przyszłemu najemcy wyobrazić sobie jak po wirtualnych zmianach może wyglądać jego nieruchomość. 

apic+home+staging

źródło zdjęcia : https://apichomestaging.com/services/indoor/outdoor-virtual-home-staging

Na sam koniec zostawiłam hit hitów, czyli wirtualny spacer wirtualnego projektu w turbo doskonałej jakości. Jest to tzw. animacja jeszcze nie istniejącego obiektu, czyli coś pomiędzy wirtualnym home stagingiem,  wirtualnym spacerem oraz nagrywaniem filmów :) Czyli usługa 3 w 1. Jako że podjęłam współpracę z architektem, planuję wdrożyć taką animację u siebie w firmie. Moim zdaniem taką ofertę powinno mieć wysoko ceniące się biuro projektowe. Poprzez zaprojektowanie wnętrza z przemyślanymi meblami, półkami, szafami, wnękami, dodatkami , całą sypialnią, kuchnią, łazienką itp. potencjalny inwestor jest w stanie wyobrazić sobie swoje przyszłe wnętrze. Przybliżony koszt takiej animacji zależny jest od czasu trwania filmu i poziomu skomplikowania modelu.

 

Czym jeszcze zaskoczą nas nowe technologie w świecie nieruchomości ?

Malwina Nogaj, fotograf wnętrz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s